sobota 11. apríla 2015

98 dní do svadby a Veci, ktoré už určite máte hotové

Či už po romantickom požiadaní o ruku, alebo po prostom dohodnutí sa, že teda sme spolu už večnosť a máme sa radi, klape nám to, tak sa vezmime, prichádzajú na rad praktické veci.
Pozrime sa na to na základe našich skúseností:
Jednou z najpodstatnejších je určenie štýlu svadby. Všetko ostatné sa totiž odvíja od tohto rozhodnutia. Malá, takmer tajná svadba len so svedkami alebo obed v rodinnom kruhu, či poriadna oslava so všetkými ktorých máte radi (alebo ani tak celkom nemáte, ale to sa predsa patrí pozvať sesternicu babičkinho synovca z dvadsiatehoôsmeho kolena). Komorné a elegantné posedenie alebo letná outdoorová párty? Najpodstatnejšia vec, ktorú si s vaším nastávajúcim musíte dohodnúť na začiatku svadobných príprav. A je viac než optimálne, ak sa vaše predstavy stretávajú ;-) My sme mali predstavu rovnakú, takže tento krok bol rýchlo a bez problémov zvládnutý.
Financie. Ok, možno trochu ošemetná záležitosť. Ale veľmi, naozaj veľmi dôležitá. Ak žijete už pred svadbou spolu, teda v podstate už ako manželia, tak zrejme máte spoločný účet, ste sebestační a svadbu si platíte sami. Ideálny prípad. Našťastie náš prípad. Problémy môžu nastať, ak vám svadbu platia rodičia, a teda si nárokujú na rozhodovacie právo a svoj názor stavajú pred váš. A viem si predstaviť, že to môže byť v niektorých prípadoch na zabitie. V takomto prípade je asi dobré definovať si mantinely právomocí. Pre dobro v rodine.
Dátum a miesto. Možno už máte svoj vysnívaný magický dátum a možno ste ochotní ho prispôsobiť. Akokoľvek je to vo vašom prípade, je to jednoznačne záležitosť, ktorú je potrebne vybaviť medzi prvými. Taktiež miesto obradu a hostiny. Zvlášť vo väčších mestách môžu byť termíny lukratívnejších alebo obľúbenejších podnikov obsadené viac než rok dopredu.
S miestom súvisí výzdoba. My sme nemali tú možnosť urobiť si výzdobu sami. Čo mne vlastne maximálne vyhovuje, keďže nemám to správne umelecké cítenie. Viem povedať, že je niečo pekné, keď je to hotové. Ale neviem to vytvoriť. Našťastie máme výzdobu vyriešenú. Podľa našich predstáv. A profesionálne.
Fotograf, kameraman, DJ, kapela. Záleží na vašich predstavách, ale takmer určite budete chcieť využiť niektré zo spomínaných služieb. Ako v predošlom prípade, aj tu platí, že najlepší sú zabookovaní rok dopredu.
Zákusky. Platí to, čo pri ostatných bodoch. Najlepšie cukrárky sú rezervované dlho dopredu. Pečenie im zaberá veľa času a tak určite nepríjmu objednavku na 4000 kusov zákuskov na 3 svadby v jeden deň. Takže stačí byť rýchlejší než ostatné páry a máte to v kapse!
Svadobné šaty. Ak ich ešte nemáte rezervované, je určite dobre vedieť, čo aktuálny trh ponúka. Aké sú možnosti a ceny v salónoch. Požičanie verzus nákup vlastných šiat. Na mieru alebo konfekcia. Áno, v dnešnej dobe sú možnosti takmer neobmedzené, ale je dobré byť pripravený, aby vás nezaskočili neočakávané komplikácie a vy by ste museli 3 dni pred svadbou riešiť, že nemáte šaty podľa svojich predstáv. Veď viete aké je motto skautov - “Vždy připraven!”.
Dokumenty. Veľmi podstatné. Bez nich by vás neoddali. Odporúčame riešiť s predstihom, aby v prípade nejakých nezrovnalostí bolo dosť času na nápravu. My sme to mali ešte o niečo komplikovanejšie, keďže ide o manželstvo medzi občanmi dvoch rôznych štátov.
Všetkým spomínaným bodom venujem samostatný článok a zverím sa vám s našimi skúsenosťami a podrobnosťami z príprav.
See you soon ;-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára